4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Kontaktní čočky Biofinity® toric

24. 2. 2010

Při příležitosti tradičního Výročního sjezdu České kontaktologické společnosti v Nymburce představila společnost Neomed nejnovější kontaktní čočky v portfoliu společnosti CooperVision – Biofinity® toric.

 

Jedinečný materiál
Kontaktní čočky Biofinity® ve sférických hodnotách jsou na trhu od roku 2006. Jejich výjimečnost je dána zdařilým designem a především novým materiálem známým pod obecným označením Comfilcon A. Tzv. třetí generace silikon-hydrogelových materiálů se vyznačuje novým vztahem mezi vysokým obsahem vody a skvělou propustností kyslíku (Dk).
Relativně malé množství silikonu v materiálu je uspořádáno do dlouhých čistě silikonových řetězců a zaručuje vysokou propustnost pro kyslík. Více prostupujícího kyslíku znamená zdravější a bělejší vzhled očí.

Vysoký obsah vody v materiálu příznivě ovlivňuje fyzikální vlastnosti, především snižuje hodnotu modulu pružnosti. Kontaktní čočky jsou pružnější a komfortnější.
Přirozená smáčivost zajišťuje čočkám vysoký komfort během používání, navíc minimalizuje usazování depozit, především lipidů.

Revoluční design čoček Biofinity® toric
Nový, skutečně revoluční design kontaktních čoček Biofinity® toric lze rozdělit na design optické části, stabilizační oblast a jejich vzájemné hladké a plynulé propojení. Optickou kvalitu zajišťuje čistě korekční zóna o průměru 8 mm.

Základním stabilizačním prvkem je tzv. prizmatický balast. Toto řešení stabilizace čočky často vyvolává řadu mylných představ. Především, nejedná se o žádné „závažíčko“, které by účinkem gravitace stanovovalo polohu čočky na oku. Prizmatický balast je možné přirovnat ke dvěma klínkům, orientovaným bází k sobě, jejichž styčná plocha odpovídá přibližně místu dotyku očních víček při mrknutí. Vzhledem k tomu, že horní víčko přebíhá většinu plochy rohovky, a tedy i čočky umístěné na oku, je také horní klín mírnější a delší oproti spodnímu, který odpovídá poloze spodního víčka. Tlak víček při mrknutí, ale také poloha okrajů víček při otevřeném oku vůči čočce jsou základním stabilizačním prvkem.

U kontaktních čoček Biofinity® toric je celý tento stabilizační mechanismus omezen na okrajovou část čočky mimo optickou zónu. Dioptrická hodnota čočky pak nemá žádný vliv na tvar a funkci stabilizační oblasti. Ta je úplně stejná u plusových i minusových korekcí.
Dalším prvkem zlepšujícím stabilizaci čočky je její horizontální symetrie – vzájemně si odpovídající body v pravé a levé polovině čočky mají stejnou tloušťku. Zní to jako úplná samozřejmost, u torických kontaktních čoček to však není zcela běžné.
Kontaktní čočka Biofinity® toric je popisována jako asférická. Asféricita v tomto případě nemá hlavní význam pro optickou kvalitu, napomáhá však propojit všechny zóny čočky a udržet ji co nejtenčí. 

Všechny tyto prvky vytvářejí nejen stabilitu čočky, ale zvyšují také rychlost a předvídatelnost správné orientace na oku. Tím se významně šetří čas během aplikace. Kontaktní čočka se rychle centruje do požadované polohy, navíc při jakékoliv změně v korekci zůstává v již ověřené a předvídatelné poloze. Při výrobě čoček Biofinity® toric je velký důraz kladen na hladkost povrchu bez „ostrých“ hran a přechodů. Omezuje se tak nejen dráždění čoček na očích, ale mizí také místa náchylná k většímu usazování depozit. Zaoblený design okraje čočky eliminuje dráždění spojivek a napomáhá vyššímu komfortu.

Největší rozsah dioptrií
Těsně před uvedením čoček Biofinity® toric na český trh došlo k příjemnému rozšíření dioptrického rozsahu. Kontaktní čočky Biofinity® toric jsou tak od prvního dne v nabídce od +8,0 do –10,0 dioptrií sféry, v cylindrických hodnotách –0,75; –1,25; –1,75 a –2,25 a osách od 10°do 180° s krokem 10°. Dostupné jsou všechny vzájemné kombinace sféry, cylindru a osy.

Klinické výsledky
V průběhu tříměsíční klinické studie byl velmi vysoce hodnocen uživatelský komfort. Ten se od momentu nasazení do konce tříměsíční doby používání čoček pohyboval neustále na hodnotách mezi 87 a 92 body ze 100.1 Velmi spolehlivá je také orientace čočky na oku. Na vzorku 56 uživatelů torických čoček s nejrůznějšími dioptrickými hodnotami vykazovalo 98 % provedených aplikací odchylku menší než 10° od požadované osy.2

Závěr
Vzájemné propojení jedinečného materiálu a nového revolučního torického designu dává vzniknout čočce s vysokou mírou propustnosti pro kyslík, skvělým komfortem používání a vysoce předvídatelným chováním na oku.   

 

Autor:  Tomáš Dobřenský  

    [ Katalog firem ]

Optik Art, s.r.o.

Kompletní nabídka produktů oční optiky. Odborné vyšetření zraku, aplikace ...

Zdeněk Trnka - oční optik

Prodej brýlových obrub, slunečních brýlí, kontaktních čoček, pomůcek ...

A.S.O.P., s.r.o.

Rozsáhlá nabídka slunečních, dioptrických, dětských brýlí ve všech cenových ...

AD Optik

Nabízíme brýlové obruby a čočky i kompletní sortiment měkkých kontaktních ...

Top Optik Grůzová

Dioptrické brýle - designové i klasické kolekce, sluneční a sportovní brýle ...

Optik Jamnický

Kontaktní osoba: Marcela Jamnická, tel.: 606453873, e-mail ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...

Vygenerováno za 0.0743 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.