4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Kontaktní čočky a optimální korekce zraku

12. 2. 2006

Při korekci zrakových vad neustále usilujeme o vylepšování výsledného obrazu. V moderní optice se již nehovoří pouze o ostrosti vizu, ale také o jeho kvalitě, což jsou dvě zcela odlišné veličiny.

 

Můžeme při korekci dosáhnout vizu 6/6, ale zákazník přesto nebude s kvalitou vizu spokojen. Proč tomu tak je? Každý optický systém je zatížen jistými nedokonalostmi. Výsledný obraz se vždy liší od ideálně zobrazeného předmětu a obraz skutečně vzniklý je vždy nějakým způsobem rozostřen či pozměněn, tzv. vadami zobrazování neboli aberacemi. Aberace mohu být způsobeny několika různými faktory.

Může se jednat o aberace monochromatické, aberace chromatické, aberace vzniklé nehomogenitami optických médií, atd. V tomto článku se budeme zabývat pouze první velkou skupinou aberací, a to aberacemi monochromatickými.

Lidské oko a refrakční vady můžeme hodnotit buď z hlediska paprskové optiky, ale můžeme použít i obecnější pohled a vyhodnotit nedokonalosti optického systému z deformací vlnoplochy, která tímto systémem prochází (Huygensův-Fresnelův princip).

Významným vědcem, který se zabýval vlivem aberací čoček na difrakční obraz vzniklý v ohnisku optického systému s kruhovou pupilou, byl Frits (Frederik) Zernike, holandský vědec a nositel Nobelovy ceny z roku 1953. Vytvořil tzv. Zernikovy polynomy a jejich vlnovou formu. Řád aberace je u Zernikových polynomů vyjádřen spodním indexem. Jednotlivé polynomy pak popisuji jednotlivé typy aberací.

Aberace nultého řádu Z00 je konstanta a aberace prvního řádu vyjadřují obě složky sklonění Z-11 a Z11. Nám známé aberace jsou popsány polynomy 2. řádu (Z-22 a Z22 – astigmatizmus – vertikální a horizontální složka, Z02 – rozostření – myopie a hypermetropie). Tyto aberace korigujeme dnes a denně pomocí různých korekčních pomůcek.

Existují však i aberace vyšších řádů, které mohou při zlepšení kvality vidění hrát velice významnou roli a tím je dosaženo vyšší spokojenosti u jednotlivých zákazníků. Korekce aberací vyšších řádů vede ke zlepšení dosaženého vizu a kontrastní citlivosti lidského oka. Tuto skutečnost lze potvrdit i prakticky, kdy se vizus měří při sníženém kontrastu pozorovaného předmětu.

Aberacemi vyšších řádů se můžeme zabývat ve chvíli, kdy jsme se vypořádali s aberacemi 2. řádu, které mají, jak je všeobecně známo, obrovský vliv na kvalitu vidění. Aberace vyšších řádů se projevují tím více, čím větší je průměr zobrazovací čočky, tedy čím větší je průměr pupily lidského oka. Tento stav nastává při snížené viditelnosti. Poté dochází k rozostření obrazu na sítnici. Korigovat všechny aberace vyšších řádů je z technického hlediska nemožné, a proto je nezbytné vyhodnotit, které aberace vyšších řádů mají největší vliv na kvalitu vidění.

V literatuře se uvádí, že až 90 % všech lidí včetně emetropů má významnou složku sférické aberace (Zernikův polynom Z04). Navíc byl u velké skupiny lidí ověřen fakt, že centra všech aberací vyšších řádů leží blízko nuly, výjimkou je jen centrum sférické aberace, které leží ve vzdálenosti 0,15 mikronů, což je vzdálenost velice významná z hlediska ovlivnění kvality vzniklého obrazu na sítnici lidského oka. Sférická aberace má největší vliv na kvalitu optického systému oka ze všech aberací vyššího řádu a její vliv výrazným způsobem narůstá za sníženého osvětlení.

Sférickou aberaci lze korigovat bez použití dodatečné stabilizace asférickou kontaktní čočkou. První typ kontaktních čoček koriguje pouze sférické aberace vlastní kontaktní čočky, ale nekorigují sférické aberace optického systému lidského oka jako celku. Druhou alternativou je použití speciálně navržených kontaktních čoček, které jsou vhodné pro korekci sférické aberace optického systému lidského oka jako celku a hodnota korigované sférické aberace je v tomto případě přizpůsobena hodnotě korekce.

Právě k druhému typu kontaktních čoček, které jako jediné korigují sférickou aberaci optického systému lidského oka (včetně sférické aberace použité kontaktní čočky), patří kontaktní čočky PureVision od společnosti Bausch & Lomb. Pokud chceme posoudit výhody těchto kontaktních čoček, je nutné vyhodnotit dosažený vizus nejen tehdy, kdy určitý předmět pozorujeme za standardních podmínek, ale také při sníženém kontrastu nebo za sníženého osvětlení pozorovaného předmětu. Odměnou nám bude maximální spokojenost našeho zákazníka.

 
    [ Katalog firem ]

Optik Otava

Široký sortiment brýlových obrub, kontaktních čoček, trendy kolekce ...

Oční optik Alois STEINER

Prodej brýlových obrub, kontaktních čoček, slunečních brýlí a doplňků ...

STUDIO LENS Oční optika RNDr. Bc ...

Brýlové obruby MEXX, FLAIR, HUGO BOSS, MENRAD, OPD. Individuální centrace ...

Oční optika H. Jelínková

Nabídka služeb oční optiky. Prodej dioptrických a slunečních brýlí ...

GrandOptical, Kladno

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

AD Optik

Nabízíme brýlové obruby a čočky i kompletní sortiment měkkých kontaktních ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0559 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.