4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Kontaktní čočka – jaká a pro koho?

7. 2. 2007

V současné době je trh zaplaven velkým množstvím různých typů kontaktních čoček. Pro praktika se stává stále obtížnějším rozhodnutí, která čočka je pro jeho klienta ta nejlepší.

 

Kontaktní čočky mohou být jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční. Existují také čočky pro prodloužené nošení, které se ponechávají na očích i přes noc. Na vlastnostech kontaktních čoček se významně podílí materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Výběr optimální čočky pro individuálního pacienta závisí jak na jeho pečlivém vyšetření a průběžných kontrolách, tak na optimální spolupráci kontaktologa s informovaným nositelem korekce.


Jednodenní kontaktní čočky, které jsou k dispozici asi od roku 1994, si získaly velkou popularitu a tvoří asi jednu třetinu aplikovaných kontaktních čoček. Jejich výhodou je:
– jednorázové jednoduché použití bez konzervačních prostředků,
– ideální použitelnost při cestování,
– zajišťují komfortní vidění neohrožované usazeninami – každý den je aplikována nová čočka,
– v neporušeném balení vydrží sterilní až 3 roky.

Tyto čočky jsou k dispozici jako multifokální (Focus® DAILIES® PROGRESSIVES, CIBA Vision), torické (Focus® DAILIES® TORIC, CIBA Vision) i barevné (1.DAY ACUVUE® COLOURS™, Johnson & Johnson Vision Care). Pravděpodobně pro téměř bezproblémovou manipulaci s nimi jim prý dávají přednost spíše muži.
Poslední typy těchto čoček, jako jsou např. 1.DAY ACUVUE® MOIST, Johnson & Johnson Vision Care, a Focus® DAILIES® – All Day Comfort, CIBA Vision, jsou zvláště vhodné pro ty, kteří pociťují při nošení stávajících čoček určité nepohodlí, zvláště před koncem doby nošení.

V roce 1999 se na trhu objevily dvě silikonhydrogelové čočky – PureVision (Bausch & Lomb) a NIGHT&DAYTM (CIBA Vision). Jsou vysoce propustné pro kyslík (u předchozích mohl kyslík prostupovat jen po rozpuštění ve vodě obsažené v čočce) a jsou určeny hlavně pro prodloužené nošení. Jsou dvakrát častěji aplikovány u již zkušených nositelů kontaktních čoček než u nově začínajících. Asi u 3 % pacientů však vede nošení silikonhydrogelových čoček ke změnám na horním víčku – ke gigantopapilární (GPC) nebo kontaktní čočkou vyvolané papilární (CLAPC) konjunktivitidě. Tato komplikace vyžaduje výměnu stávající kontaktní čočky za čočku z jiného materiálu, jako např. ACUVUE® ADVANCE™ with HYDRACLEAR™ nebo ACUVUE® OASYS™ with HYDRACLEAR™ PLUS (Johnson & Johnson Vision Care), které jsou méně rigidní a šetrnější pro horní víčko.

V roce 2004 byly vyvinuty silikonhydrogelové kontaktní čočky pro jednodenní aplikaci – ACUVUE® ADVANCE™ with HYDRACLEAR™, ACUVUE® OASYS™ with HYDRACLEAR™ PLUS, ACUVUE® ADVANCE™ for ASTIGMATISM (Johnson & Johnson Vision Care) a také O2Optix (CIBA Vision) a PureVision Toric (Bausch & Lomb). Díky vysoké propustnosti pro kyslík minimalizují tyto čočky zarudnutí oka. Oči zůstávají po jejich aplikaci „bílé“.

Orthokeratologie (Ortho-K) je nechirurgický, reverzibilní proces využívající k redukci myopie celonoční aplikaci tvrdé kontaktní čočky. Ta oplošťuje reverzibilně centrální část rohovky, podobně jako při laserové operaci. Požadovaného efektu – jasného vidění bez čočky během dne – je dosahováno během několika hodin, u komplikovaných případů výjimečně během několika měsíců.
Oploštění rohovky je spojeno s posunem epitelu rohovky z centra více do periferie. Korigovat lze myopii do -5,0 D s astigmatizmem do 0,75 D. Snížení refrakce o 1,0 D vyžaduje oploštění 6 mikronů (tloušťka lidského vlasu činí pro srovnání asi 125 mikronů).

Od běžné tvrdé kontaktní čočky se čočka Ortho-K liší jen tím, že má o něco větší průměr. Vyrábí se počítačem řízeným soustružením z posledních typů materiálů pro tvrdé kontaktní čočky. Pacient se musí při manipulaci s čočkou vyvarovat infekce, která by mohla způsobit těžké poškození rohovky.

Dnešní vývoj spěje k převážnému využívání nových silikonhydrogelových materiálů při výrobě čoček pro jednodenní a prodlouženou aplikaci. Očekávaný vývoj antimikrobiální úpravy povrchu kontaktních čoček by výrazně přispěl k další propagaci této korekční pomůcky.

 

Autor:  Milan Anton  

    [ Katalog firem ]

Opti Lens, s.r.o.

Oční optika, maloobchod, prodej: brýle, kontaktní čočky, doplňky. Odborné ...

SF OPTIC s.r.o.

Vyšetření zraku optometristou. Široký výběr moderních dioprických a ...

Fokus Optik, a.s., Praha 6

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika Marie Maděrová

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, slunečních brýlí ...

Fokus Optik, a.s., Ostrava - Zábřeh

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

OPTIK CÍL

Provoz oční optiky, poradenství, servis. Prodej dioptrických i slunečních ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0746 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.