4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Jednodenní kontaktní čočky a účinnost jejich zvlhčování pomocí různých typů roztoků

5. 12. 2006

Nová generace jednodenních kontaktních čoček byla vyvinuta proto, aby svým nositelům poskytla větší pohodlí. Stefan Schwarz a Joachim Nick se zabývají studií srovnávající klinický výkon dvojího typu kontaktních čoček, konkrétně Focus Dailies s AquaComfort a 1-Day Acuvue Moist.

 

Jednodenní kontaktní čočky se díky své jednoduchosti, pohodlí a klinickým výhodám staly populární jak u těch, kteří je nosí, tak i u lékařů, a to již od svého prvního uvedení na evropský trh v roce 1995. Ve Velké Británii připadla v roce 2005 téměř každá třetí aplikace kontaktních čoček na jednodenní kontaktní čočky, i když se počty v jiných evropských zemích výrazně liší. Podle údajů z oblasti průmyslu tvořil podíl jednodenních kontaktních čoček na britském trhu v roce 2005 více než polovinu.

Výhody tohoto typu kontaktních čoček byly prokázány v literatuře již mnohokrát. Studie ukazují, že nošení jednodenních kontaktních čoček znamená větší pohodlí. Pacienti jsou mnohem spokojenější než ti, kteří nosí jiné typy měkkých čoček. Zkušenosti pacientů jsou následující: mají větší pohodlí a zlepšilo se jim vidění. Dále méně navštěvují lékaře v mimořádných případech, neboť si vyměňují kontaktní čočky každý den. Mají méně, nebo ne tak závažných komplikací a symptomů souvisejících s nošením kontaktních čoček. Méně symptomů vykázali rovněž alergici. Ti také pociťují větší pohodlí při nošení jednodenních kontaktních čoček než při používání čoček určených k opakovanému nošení. Výhody většímu počtu pacientů přináší také uvedení progresivních a torických jednodenních kontaktních čoček na trh.

I přes tento úspěch zůstává u jednodenních kontaktních čoček hlavní otázkou pohodlí, stejně jako tomu je i u ostatních typů kontaktních čoček. Nepohodlí je totiž nejčastější důvod, proč se pacienti kontaktních čoček vzdávají. Větší pohodlí je naopak argumentem, jak přesvědčit občasné nositele čoček, aby si jejich nošení vyzkoušeli znovu.

Výrobci kontaktních čoček přijali rozmanité strategie vedoucí ke zlepšení pohodlí u jednodenních kontaktních čoček, mimo jiné zavedli nový design a materiály. Také lékaři mají své vlastní strategie, např. doporučování zvlhčujících kapek nebo roztoků, které zvyšují vlhkost povrchu kontaktních čoček. Tyto kroky se však ukázaly jako značně omezené. Zvlhčující kapky mohou dočasně ulevit od nepohodlí, ale díky svému krátkému působení neposkytují oku delší úlevu. Zvlhčení pomocí roztoku může rovněž krátkodobě zlepšit pohodlí a vlhkost, tento vliv se však během dne vytrácí.

V průběhu minulého roku se proto objevila nová generace jednodenních kontaktních čoček zaměřená na zlepšení pacientova pohodlí. Jako hlavní přísada je u těchto kontaktních čoček použit buď polyvinyl alkohol (PVA) nebo povidon (PVP), což jsou látky využívané rovněž u zvlhčujících kapek pro kontaktní čočky.

V roce 2005 byly ve Velké Británii uvedeny na trh dva typy jednodenních kontaktních čoček, které tyto přísady obsahují. Jsou to Focus Dailies s AquaComfort (v jiných částech světa se prodávají také pod názvem Focus Dailies with AquaRelease a Focus Dailies Aqua) a 1-Day Acuvue Moist. Čočky Focus Dailies vyrábí společnost CIBA Vision z nového materiálu zvaného nelfilcon A, PVA je integrováno do matrice těchto čoček. 1-Day Acuvue Moist od společnosti Johnson & Johnson Vision Care jsou kontaktní čočky z etafilconu A. Výrobce je popisuje jako kontaktní čočky, které již obsahují PVP uzamčené v čočce.

Cílem této studie bylo porovnat u čoček 1-Day Acuvue Moist a Focus Dailies s AquaComfort
to, jak působí na oku. Rovněž byly zaznamenány subjektivní vjemy pacientů.

Výsledky studie najdete v časopisu Česká oční optika prosinec 2006.

 

Autor:  Stefan Schwarz  

    [ Katalog firem ]

Zámecká Optika s.r.o.

Široký sortiment brýlových obrub, slunečních a dětských brýlí. Prodej ...

Petr Pechar - oční optik

Prodej slunečních a dioptrických brýlí a příslušenství.

OPTIPLAST EYEWEAR a.s.
Český výrobce brýlových obrub stříkaných, frézovaných, kovových v různých ...

Fokus Optik, a.s., Hradec Králové

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Fokus Optik, a.s., Mladá Boleslav

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

HOŘEJŠÍ INTERIERY

Nábytkové vybavení očních optik. Návrh - výroba - montáž.

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1694 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2020 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.