4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Diplopie z pohledu ortoptisty u nás a ve světě

27. 7. 2015

O problematice diplopie se v ortoptice v posledních letech velmi často diskutuje. Zaznívá zejména otázka, jaká je vhodná nejvyšší věková hranice pro ortoptické cvičení. Také přibývá velké množství dospělých pacientů s diplopií při paralytickém strabizmu, který může vzniknout například v důsledku autonehod, prodělaných mozkových příhod, při roztroušené skleróze nebo u nestrabujících pacientů s insuficiencí konvergence a podobně.

Ortopticka vysetrovna

Originální velikost  Ortopticka vysetrovna

Foto: redakce

 

Diplopie vzniká v důsledku zobrazení obrazu na neidentické body retiny. Ve fixujícím oku je obraz zobrazen ve fovee, v uchýleném oku je obraz zobrazen na nekorespondující periferní místo sítnice. Diplopie vzniká nejčastěji u získaného paralytického strabizmu, dále se můžeme setkat s paradoxní diplopií, která může vzniknout po operaci strabizmu.

U dětí dochází k velmi rychlé adaptaci na diplopii, takže si ji děti neuvědomují. V důsledku vzniku strabizmu a diplopie dochází také ke vzniku amblyopie a anomální retinální korespondence. Dospělý člověk se adaptuje na diplopii pomalu, proto je u dospělých pacientů diplopie velmi obtěžující. Kromě špatné orientace v prostoru se objevuje např. závrať či nevolnost a samozřejmě psychické problémy vzniklé v důsledku špatného začlenění se do společnosti, pracovního procesu a podobně. 

Dotazník na téma léčby diplopie ve světě  

Mezi členy Mezinárodní ortoptické asociace (International Orthoptic Association, IOA) a Evropské ortoptické asociace (Orthoptistes de la Communauté Européenne, OCE) byl rozeslán dotazník, který obsahoval pět základních otázek a týkal se diagnostiky a léčby diplopie ve světě. Vyplnilo jej 24 ortoptistů z celého světa. Odpovědi jednotlivých ortoptistů se nejvíce lišily zejména u otázky č. 1, 4 a 5.

Otázka č. 1 Které testy používáte k odhalení diplopie?

Odpověď: Mezi nejčastěji používané testy k odhalení diplopie v ortoptice patří u nás zejména Bagoliniho skla, Worthův test a prizmata. Ortoptisté ze všech států uvedli prizmata a Bagoliniho skla. Dále se nejčastěji používá Maddoxův test, který u nás nyní již příliš nepoužíváme. Worthův test uvedla necelá polovina dotázaných. 

Otázka č. 2 Pomocí čeho léčíte diplopii v ortoptické ambulanci?

Odpověď: Léčba diplopie probíhá téměř ve všech zemích stejně jako u nás, nejčastěji pouze pomocí prizmat. Léčba se samozřejmě doplňuje o cvičení motility a konvergence. Ortoptisté ze čtyř států uvedli, že se touto léčbou zatím nezabývají, ale že se s touto problematikou již seznamují.

Otázka č. 3 Cvičíte ortoptiku u dětských i dospělých pacientů s diplopií?

Odpověď: Většina ortoptistů uvedla, že provádí léčbu diplopie u dětských i dospělých pacientů. Stejně tak je tomu i v naší republice.

Otázka č. 4 Setkáváte se ve své ortoptické ambulanci s pacienty s diplopií, které k vám odeslal pouze oční lékař, nebo také s pacienty od jiných lékařů?

Odpověď: V některých zemích pracují ortoptisté pouze s pacienty, kteří přicházejí s doporučením od oftalmologů, přibližně 70 % dotázaných ortoptistů uvedlo spolupráci např. s pediatry, neurology či endokrinology. U nás pracují ortoptisté pouze na základě indikace očního lékaře (ortoptické statusy a ortoptická cvičení). V posledních letech však zaznamenáváme vysoký nárůst dospělých pacientů s diplopií, kteří byli odesláni k oftalmologovi od neurologů a následně se dostávají do ortoptických ambulancí primárně k základnímu ortoptickému vyšetření (ortoptický status), někteří také následně k zahájení ortoptického cvičení.

Otázka č. 5 Jakou tolerujete nejvyšší věkovou hranici u dítěte pro ortoptické cvičení, aby u něj po ortoptickém cvičení nevznikla diplopie?

Odpověď: Horní věková hranice u pacientů s indikací pro ortoptické cvičení se pohybovala mezi 8 až 17 rokem. V osmi letech je například ukončeno ortoptické cvičení v Anglii, Brazílii či na Novém Zélandu. Jako průměrný věk pro ukončení ortoptického cvičení byl nejčastěji uváděn věk kolem 12 let. Vyšší věkovou hranici zmínili např. ortoptisté ze Švýcarska nebo z Austrálie. Téměř všichni ortoptisté však zdůrazňovali individuální rozhodnutí pro indikaci ortoptického cvičení na základě předchozích vyšetření. U dospělých pacientů s diplopií provádí ortoptisté cvičení z 90 % pouze na základě indikace zejména očního lékaře, v některých zemích také na základě doporučení neurologa, pediatra či endokrinologa. U nás provádí ortoptisté ortoptické cvičení pouze na základě indikace očního lékaře zhruba do 12 let. Starší děti jsou doporučovány spíše ojediněle. Dříve se u nás ukončovalo ortoptické cvičení mezi šestým a osmým rokem, ale výsledky cvičení u starších dětí prokázaly, že cvičení má pozitivní efekt také u dětí ve vyšším věku. Je pouze nutné dítě pro toto cvičení správně indikovat (např. dítě se strabizmem s větší úchylkou než 10 stupňů by nemělo být na ortoptické cvičení indikováno).

Léčba diplopie je velmi obtížná a zdlouhavá. Dotazník poukázal na fakt, že ortoptista nepracuje pouze s pacienty s amblyopií či strabizmem. Vyšetřovací metody pro odhalení diplopie se v jednotlivých zemích liší stejně jako věková hranice pacientů s diplopií pro indikaci k ortoptickému cvičení.

Mgr. Andrea Jeřábková

Podrobnosti se dočtete v časopise Česká oční optika č. 1/2015

 

 

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Petr Nyč

Nabídka brýlových obrub, skel a kontaktních čoček. Provádění oprav a čištění ...

OPTIKA NOVA s.r.o.
Dovoz a distribuce brýlových obrub, slunečních brýlí a polarizačních ...

JMJ TRADE, s.r.o.

Služby oční optiky s možností kompletního očního vyšetření.

GrandOptical, NISA Liberec

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

GrandOptical, Galerie Butovice

Široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových čoček a ...

SOVER, spol. s r.o.
Velkoobchod optickým zbožím. Brýlové obruby značek ALVIERO MARTINI ...
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.098 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.