4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Diplopie z pohledu ortoptisty u nás a ve světě

27. 7. 2015

O problematice diplopie se v ortoptice v posledních letech velmi často diskutuje. Zaznívá zejména otázka, jaká je vhodná nejvyšší věková hranice pro ortoptické cvičení. Také přibývá velké množství dospělých pacientů s diplopií při paralytickém strabizmu, který může vzniknout například v důsledku autonehod, prodělaných mozkových příhod, při roztroušené skleróze nebo u nestrabujících pacientů s insuficiencí konvergence a podobně.

Ortopticka vysetrovna

Originální velikost  Ortopticka vysetrovna

Foto: redakce

 

Diplopie vzniká v důsledku zobrazení obrazu na neidentické body retiny. Ve fixujícím oku je obraz zobrazen ve fovee, v uchýleném oku je obraz zobrazen na nekorespondující periferní místo sítnice. Diplopie vzniká nejčastěji u získaného paralytického strabizmu, dále se můžeme setkat s paradoxní diplopií, která může vzniknout po operaci strabizmu.

U dětí dochází k velmi rychlé adaptaci na diplopii, takže si ji děti neuvědomují. V důsledku vzniku strabizmu a diplopie dochází také ke vzniku amblyopie a anomální retinální korespondence. Dospělý člověk se adaptuje na diplopii pomalu, proto je u dospělých pacientů diplopie velmi obtěžující. Kromě špatné orientace v prostoru se objevuje např. závrať či nevolnost a samozřejmě psychické problémy vzniklé v důsledku špatného začlenění se do společnosti, pracovního procesu a podobně. 

Dotazník na téma léčby diplopie ve světě  

Mezi členy Mezinárodní ortoptické asociace (International Orthoptic Association, IOA) a Evropské ortoptické asociace (Orthoptistes de la Communauté Européenne, OCE) byl rozeslán dotazník, který obsahoval pět základních otázek a týkal se diagnostiky a léčby diplopie ve světě. Vyplnilo jej 24 ortoptistů z celého světa. Odpovědi jednotlivých ortoptistů se nejvíce lišily zejména u otázky č. 1, 4 a 5.

Otázka č. 1 Které testy používáte k odhalení diplopie?

Odpověď: Mezi nejčastěji používané testy k odhalení diplopie v ortoptice patří u nás zejména Bagoliniho skla, Worthův test a prizmata. Ortoptisté ze všech států uvedli prizmata a Bagoliniho skla. Dále se nejčastěji používá Maddoxův test, který u nás nyní již příliš nepoužíváme. Worthův test uvedla necelá polovina dotázaných. 

Otázka č. 2 Pomocí čeho léčíte diplopii v ortoptické ambulanci?

Odpověď: Léčba diplopie probíhá téměř ve všech zemích stejně jako u nás, nejčastěji pouze pomocí prizmat. Léčba se samozřejmě doplňuje o cvičení motility a konvergence. Ortoptisté ze čtyř států uvedli, že se touto léčbou zatím nezabývají, ale že se s touto problematikou již seznamují.

Otázka č. 3 Cvičíte ortoptiku u dětských i dospělých pacientů s diplopií?

Odpověď: Většina ortoptistů uvedla, že provádí léčbu diplopie u dětských i dospělých pacientů. Stejně tak je tomu i v naší republice.

Otázka č. 4 Setkáváte se ve své ortoptické ambulanci s pacienty s diplopií, které k vám odeslal pouze oční lékař, nebo také s pacienty od jiných lékařů?

Odpověď: V některých zemích pracují ortoptisté pouze s pacienty, kteří přicházejí s doporučením od oftalmologů, přibližně 70 % dotázaných ortoptistů uvedlo spolupráci např. s pediatry, neurology či endokrinology. U nás pracují ortoptisté pouze na základě indikace očního lékaře (ortoptické statusy a ortoptická cvičení). V posledních letech však zaznamenáváme vysoký nárůst dospělých pacientů s diplopií, kteří byli odesláni k oftalmologovi od neurologů a následně se dostávají do ortoptických ambulancí primárně k základnímu ortoptickému vyšetření (ortoptický status), někteří také následně k zahájení ortoptického cvičení.

Otázka č. 5 Jakou tolerujete nejvyšší věkovou hranici u dítěte pro ortoptické cvičení, aby u něj po ortoptickém cvičení nevznikla diplopie?

Odpověď: Horní věková hranice u pacientů s indikací pro ortoptické cvičení se pohybovala mezi 8 až 17 rokem. V osmi letech je například ukončeno ortoptické cvičení v Anglii, Brazílii či na Novém Zélandu. Jako průměrný věk pro ukončení ortoptického cvičení byl nejčastěji uváděn věk kolem 12 let. Vyšší věkovou hranici zmínili např. ortoptisté ze Švýcarska nebo z Austrálie. Téměř všichni ortoptisté však zdůrazňovali individuální rozhodnutí pro indikaci ortoptického cvičení na základě předchozích vyšetření. U dospělých pacientů s diplopií provádí ortoptisté cvičení z 90 % pouze na základě indikace zejména očního lékaře, v některých zemích také na základě doporučení neurologa, pediatra či endokrinologa. U nás provádí ortoptisté ortoptické cvičení pouze na základě indikace očního lékaře zhruba do 12 let. Starší děti jsou doporučovány spíše ojediněle. Dříve se u nás ukončovalo ortoptické cvičení mezi šestým a osmým rokem, ale výsledky cvičení u starších dětí prokázaly, že cvičení má pozitivní efekt také u dětí ve vyšším věku. Je pouze nutné dítě pro toto cvičení správně indikovat (např. dítě se strabizmem s větší úchylkou než 10 stupňů by nemělo být na ortoptické cvičení indikováno).

Léčba diplopie je velmi obtížná a zdlouhavá. Dotazník poukázal na fakt, že ortoptista nepracuje pouze s pacienty s amblyopií či strabizmem. Vyšetřovací metody pro odhalení diplopie se v jednotlivých zemích liší stejně jako věková hranice pacientů s diplopií pro indikaci k ortoptickému cvičení.

Mgr. Andrea Jeřábková

Podrobnosti se dočtete v časopise Česká oční optika č. 1/2015

 

 

 

Autor:  Andrea Jeřábková  

    [ Katalog firem ]

OPTIKA OLGA BARTOŇOVÁ

Značkové brýlové čočky, velký výběr obrub pomocí kamerového systému a ...

Optik Žabková, s.r.o.

Široký sortiment brýlových obrub a skel, slunečních brýlí. Brýlová pouzdra ...

Optika Jaro Romana Musilová

Široký sortiment brýlových obrub v různých cenových relacích. Měření zraku ...

MM Optik

Brýlové obruby světových značek, sluneční a sportovní brýle, doplňky.

STOPP OPTIK s.r.o.

Brýlové obruby, sluneční brýle, kontaktní čočky, brýlová skla, měření zraku ...

Hana Janovská Oční optika

Brýlové obruby, sluneční brýle, široký sortiment brýlových čoček. Doplňky k ...

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.1222 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.