4oci.cz
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Co je to suché oko?

1. 2. 2007

V poslední době se stále častěji setkáváme s pojmem suché oko. Je to ve většině případů neškodné onemocnění, které však u vnímavých a predisponovaných pacientů může způsobit závažné poškození rohovky, rohovkový vřed nebo i perforaci rohovky.

 

Suché oko je obvykle oboustranné onemocnění, které postihuje starší lidi, zvláště ženy v menopauze a pacienty s autoimunními chorobami. Je to porucha slzného filmu způsobená nedostatečnou produkcí slz nebo jejich excesivním odpařováním. Způsobuje poškození povrchu oka v rozsahu oční štěrbiny a vyvolává subjektivní oční obtíže.

Slzný film se skládá ze tří vrstev: vnitřní (mucinózní), střední (vodní) a zevní (mazové). Reflexní pohyb očních víček zajišťuje na povrchu rohovky vytvoření hladkého povrchu ze slzného filmu, který se spolu s rohovkou podílí až z 80 % na celkové refrakci oka.

Zevní mazová vrstva je produktem Meibomských a Zeisových žlázek a zpomaluje odpařování slz. Usnadňuje hladký pohyb víček, snižuje povrchové napětí slzného filmu a rovněž zajišťuje integritu střední vodní vrstvy, která přispívá k zásobení avaskulární rohovky kyslíkem. Střední vrstva je produktem slzné žlázy a akcesorních Krauseho a Wolfringových žlázek. Porucha jejich činnosti vede ke vzniku zánětu rohovky a spojivky (ke keratoconjunctivitis sicca). Spodní, mucinózní vrstva je tvořena pohárkovými hlenovými buňkami ve spojivce.

Příznaky suchého oka jsou vyvolány poškozením povrchu spojivky a rohovky. Je to světloplachost, pocit cizího tělíska, palčivost, řezání a svědění. Tyto příznaky se obvykle zhoršují pobytem v zakouřených místnostech, na větru a v suchém teplém prostředí. Vláknitý hlenovitý výpotek může způsobit i přechodné zhoršení zrakové ostrosti.

Suché oko může vzniknout i následkem systematického užívání léků – antihistaminik, antihypertonik, diuretik, anticholinergik, antitussiv a psychotropik. Také při protruzi oka nebo u vad postavení víček, kdy je oko více vystaveno osychání, hrozí onemocnění suchým okem.

Suché oko bývá někdy bílé, jindy červené s dilatovanými cévami. Na povrchu oka mohou být hlenová vlákna nebo hlenové plošky. Hladina slzného menisku v dolní přechodní řase je nižší než 1 mm a není konvexní.
K vyšetření defektů na povrchu oka se používá barvení fluoresceinem nebo bengálskou červení. Při vyšetření stability slzného filmu po obarvení fluoresceinem pomocí kobaltového filtru se tento trhá za dobu kratší než 10 sekund. Schirmerův test je pozitivní, smočí-li se filtrační proužek do výšky méně než 5 mm. Test fenolovou červenou nití je pozitivní, je-li délka změny barvy kratší než 10 mm.
Diferenciálně diagnosticky je nutno vyloučit blefaritidu, onemocnění Meibomských žlázek, abnormitu víček vedoucí k expoziční keratopatii, obrny 7. nervu, senilní ektropium a chemická poranění. Příznaky těchto onemocnění jsou velmi podobné a je nutné být velmi uvážlivý před konečným stanovením diagnózy suchého oka.
Při léčení je nedostatek přirozených slz nahrazován umělými slzami s nebo bez konzervačních látek a lubrikantní mastí. Vedlejší účinek umělých slz se může projevovat drážděním oka, mlhavým viděním, lepkavými víčky a pocitem těžkých víček. Při objevení se těchto komplikací dáváme přednost umělým slzám bez konzervancií. Přednost tomuto léčení dáváme i při obtížné průchodnosti slzných cest, kdy škodlivé látky déle přetrvávají v slzném váčku.
Fyziologickou náhradu slz, obsahující růstový epidermální faktor, je možné vyrobit ze séra. Výroba je však obtížná. Odtoku slz je možné zabránit uzávěrem slzných bodů pomocí vstřebatelných kolagenních nebo silikonových čípků. Okluze jednoho punkta snižuje odtok slz asi o 50 %. Vedlejším účinkem čípků může být slzení, vylučování čípků a infekce. Trvale lze slzné body uzavřít kauterizací.

Při obtížích způsobených nošením kontaktních čoček doporučujeme umělé slzy nebo výměnu stávající čočky za čočku s odlišným obsahem vody, za čočku jednodenní nebo za čočku tvrdou. Pacienta poučíme o správném mrkání. Při nesnášenlivosti některého celkově užívaného léku doporučujeme jeho vysazení nebo náhradu jiným lékem.

Slzy jsou velmi důležité pro zdravé a dobré vidění očí. Proto je důležité dbát o včasné rozpoznání a účinné léčení suchého oka. Tím zabráníme vzniku možných komplikací, ohrožujících vidění.

 

Autor:  Milan Anton  

    [ Katalog firem ]

Eiffel optic, Praha 4

Prodej a zhotovování brýlí, nejmodernější způsob korekce zrakových vad ...

Eurooptik s.r.o.

Široký sortiment kvalitních a levných obrub, brýlové čočky minerální ...

Oční optika Zachařová

Velký výběr značkových brýlových obrub, brýlová skla všech typů, sluneční ...

World Optic

Prodej brýlových obrub, skel, slunečních brýlý, kontaktních čoček a ...

Oční optik Jarmila Kočová

Nabídka služeb oční optiky. Prodejna také v Jihlavě.

SIAREN, s.r.o.

Prodej titanových brýlových obrub POSCH TITANIUM.

Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...
Pacient před zákrokem KTP (vlevo) a po zákroku (vpravo) [7].
Tetování rohovky
Existuje rčení, že oko je okno do duše, jímž lze lépe poznat člověka. Avšak neprůhlednosti oka ...
Mgr. Jana Svojáková pomáhá obyvatelům chudé oblasti Chapananga lépe vidět.
Afrika vám změní pohled na ...
Pomáhat chudým oblastem Afriky lze mnoha způsoby. Finančně, materiálně nebo zdravotně. Optometristka ...

Vygenerováno za 0.0875 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2022 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.