4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Chirurgická korekce presbyopie

1. 12. 2006

V září roku 2005 proběhl v Lisabonu XXIII. Kongres ESCRS (European Society of Cataract and Refractive Surgeous – Evropské společnosti lékařů zabývajících se kataraktou a refrakcí). V rámci tohoto kongresu se konalo sympozium, které bylo věnováno tematice využití pokroku ve vývoji technologií při chirurgickém řešení problematiky presbyopie.

 

Na kongresu vystoupili se svými poznatky odborníci z této oblasti. Dr. D. Spalton ve své přednášce upozornil na to, že na kvalitě vidění do blízka se podílí nejen akomodace, ale i řada dalších faktorů spojených s implantací nitroočních čoček, jako je mióza, monokulární vidění při pseudoakomodaci, kontrast, kvalita osvětlení a subjektivní spolupráce pacienta. Nedořešená je rovněž otázka chování pouzdra čočky po operaci – jak bude reagovat na nepřítomnost živých epiteliálních buněk.

Dr. S. Masket referoval o nových typech pseudoakomodativních a akomodativních nitroočních čoček. Pseudoakomodativní čočka AcuFocus je například ultratenký polymer uložený do lůžka LASIK. Má velmi malou optickou aperturu. Planární optika zvyšuje akomodativní šíři, ale neovlivňuje vidění do dálky. Je implantována monokulárně do dominantního oka.

Nordanova „vision membrane“ (zorná blána) je stočitelný hydrofobní akrylát, zavádí se 2,5mm incizí, je zakotven v úhlu a je opatřen difrakční optikou. Zajišťuje pseudoakomodaci do +2,0 D.

Mezi nové typy akomodativních nitroočních čoček patří:
– čočka PowerVision s dynamickou optikou využívající reversibilního tlaku tekutiny,
– čočka Medennium Smart IOL s hydrofobní akrylovou optikou, která má termodynamické vlastnosti,
– čočka Visiogen‘s Synchrony lens, což je teleskopická duální čočka.

Dr. W. Radner upozorňuje na to, že dosud užívané testy na zjišťování zrakové ostrosti neinformují spolehlivě o funkčním postižení vidění. Doporučuje proto užívání tzv. „Radner Reading Charts“ (Radnerových testovacích tabulí), které umožňují současné stanovení jak přesnosti, tak rychlosti čtení slov o různé délce.
Dr. O. Findl použil k měření hloubky přední komory bezkontaktní koherenční interferometrii a zjistil, že akomodativní čočka 1CU (HumanOptics AG) se při akomodaci posune jen nepatrně dopředu a změní refrakci asi o 0,5 D. Velikost posunu je u různých pacientů variabilní. Dr. Findl předpokládá, že tyto čočky budou nahrazeny nitroočními čočkami s duální optikou.

Dr. B. Dick referoval o velmi dobrých zkušenostech s druhou generací duálních optických čoček Visiogen Synchrony. Zavádějí se snadno injektorem a také se snadno centrují a lépe u nich probíhá výměna tekutiny mezi přední komorou a prostorem mezi oběma optickými prvky spojenými pérovým systémem. Po 3 měsících dosáhl nekorigovaného vidění do dálky i do blízka 20/40 a lepší, a to v 86 % případů.

Podle Dr. D. Allena vykazují nové typy multifokálních čoček s přepracovaným designem výrazně lepší výsledky, zvláště při vidění v noci. Po implantaci čoček ReSTOR dosahuje až 85 % operovaných kompletní nezávislosti na brýlích. Rovněž nové typy difrakčních čoček Tecnis a ReSTOR přispívají ke zlepšení kvality vidění a kontrastní senzitivity i v noci.

Dr. S. Lane konstatuje, že nejlepší výsledky s monovision lze očekávat jen u pacientů s alternující dominancí, u kterých není výraznější rozdíl v kvalitě vidění u jednoho a druhého oka. Mají totiž konstantní interokulární supresi, a proto si na monovizi snadno zvykají. Před operací doporučuje Dr. Lane třítýdenní pokus s kontaktními čočkami, omezujícími diferenci do 1,5 D. Dále doporučuje informovat pacienta o tom, že bude jeho zrak vykorigován na dálku a střední vzdálenost. S přibývajícím věkem bude při jemné práci do blízka pacient odkázán na brýle.

Dr. J. Alio popsal výsledky laserové korekce presbyopie – presbyoLASIK, při které jsou v obou presbyopických očích vytvářeny centrální, periferní nebo přechodné oblasti pro vidění do blízka. Zlepšené výsledky by měla přinést druhá generace presbyoLASIK, která využívá wavefrontovou technologii. Otázkou zůstává, co dělat při zhoršení presbyopie. Jako řešení se nabízí kombinace postupů monovision s presbyoLASIK.

Vzhledem k tomu, že chirurgická náprava presbyopie je pro lékaře stále velkou výzvou, přispívá výměna názorů mezi odborníky k ucelení a utřídění poznatků, což otevírá cestu pro další vývoj v této oblasti lidského vědění.

 
    [ Katalog firem ]

Mgr. Barbara Havelková

Prodej brýlí a doplňků.

Oční optika Stanislava Keťová

Prodej brýlových obrub světových značek a příslušenství, slunečních brýlí ...

Jan Veit-Sport

Dovoz a prodej dětských slunečních brýlí značky CRAZY DOG, slunečních brýlí ...

Oční optika APIA

Největší a nejkomplexnější výběr luxusních brýlí v ČR. Nabídka brýlových ...

Centrum zrakových vad, s.r.o.

Poskytování služeb v oblasti léčby zrakových vad.

Optika Jakl

Velké množství brýlových obrub za skutečně přístupné ceny. Veškeré optické ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0315 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.