4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Česká oftalmologie je na špičkové úrovni, ale cena za služby je neadekvátní

28. 8. 2009

Česká republika je v oblasti očního lékařství srovnatelná s evropskou úrovní, jenže pokud se podíváme na ceny za poskytované služby, nalezneme markantní rozdíl. „Ceny jsou neodpovídající. Oproti vyspělým státům kulháme v oblasti finančního ohodnocení a kalkulaci,“ poukazuje doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc., na situaci v oboru české oftalmologie.

 

Jaká byla vaše cesta k oftalmologii a na oční kliniku ve Fakultní nemocnici u Sv. Anny v Brně?
V pátém ročníku na lékařské fakultě byla vypsána tzv. místa pomocných vědeckých sil. Jedno z nich zahrnovalo i oční lékařství, tak jsem se přihlásil. Vytvořil jsem práci na téma nitrooční nádory a když jsem úspěšně odpromoval, nabídli mi místo na oční klinice v Brně. Nastoupil jsem v roce 1975 a od roku 1994 jsem přednostou Kliniky nemocí očních a optometrie ve Fakultní nemocnici u Sv. Anny.

To znamená, že v praxi se pohybujete 34 let. Můžete porovnat dobu po ukončení studia a současný stav oftalmologie?
Zpočátku měla klinika 4 oddělení a 115 lůžek. Dnes máme jedno oddělení a z původního počtu lůžek nám zůstalo 40, přitom používáme jen 30 z nich. Díky chirurgické technice se významně změnila celá hospitalizace. Když jsem nastoupil na oční kliniku, pacienti s šedým zákalem u nás zůstávali 14 dnů, po operaci sítnice si poleželi tři týdny a po transplantaci rohovky jsme o ně pečovali i měsíc. V současné době provádíme operaci šedého zákalu převážně ambulantně a pacienti odcházejí odpoledne domů. Po transplantaci rohovky jsou sice nadále hospitalizováni, ale neleží u nás 4 týdny.

Jaké operace na klinice provádíte?
Nejčastějším zákrokem je operace šedého zákalu, poté chirurgie sítnice, sklivce, nitroočních nádorů nebo transplantace tkáně. Na pracovišti refrakční chirurgie provádíme laserové i chirurgické zákroky. Používáme akomodulující víceohniskové čočky u indikovaných pacientů nebo u extrémních vad, které nejsou vhodné na ošetření laserem. Samozřejmě nesmím zapomenout na onemocnění očnice, exoftalmus a očnicové nádory. V těchto oblastech už spolupracujeme s klinikou otorinolaryngologie.

Jaké jsou dnes nejčastější zraková onemocnění?
Těch nemocí je více, může to být šedý zákal, zelený zákal nebo diabetická retinopatie. Dále makulární degenerace, což je onemocnění, které jsme před deseti lety neuměli léčit vůbec. Pouze se konstatovalo, že degenerace existuje. Dnes máme chirurgické postupy i léky, které mohou degeneraci zastavit nebo dokonce vyléčit.

Setkal jste se za svou praxi s onemocněním, které jste dosud nezažil nebo které vás překvapilo?
Určitě existují onemocnění, která jsou vzácná. Řadíme mezi ně vrozená onemocnění či vývojové vady, ale takové případy uvidíte většinou jednou za život nebo jen na obrázku.

Kromě práce na klinice vedete i výuku očního lékařství a optometrii na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jaký je zájem o optometrii?
Zájem je obrovský. Optometrii mají akreditované tři vysoké školy: Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci a České vysoké učení technické v Praze. Na bakalářské studium je u nás trojnásobný převis. Do prvních ročníků bereme zhruba 50 studentů ze 150 přihlášek. Vysoký zájem je i o magisterské studium, kam přicházejí absolventi z Olomouce a Prahy.

Vraťme se ještě na kliniku. Ještě v loňském roce jste prováděli výzkumnou činnost, jak to vypadá letos?
Nynějším problémem výzkumné činnosti jsou peníze. Ty musíte žádat formou grantu a to může být problém. Schází nám situace před rokem 1990. Tehdy byla na klinice biofyzikální laboratoř, kde nastálo pracovali dva vědečtí pracovníci. Dnes musíme žádat Ministerstvo zdravotnictví ČR a Grantovou agenturu ČR o peníze. Navíc peněz je k dispozici čím dál méně, v loňském roce jsme obdrželi dva granty, letos žádný. Pokud tedy provádíme vědeckou činnost a publikujeme vědecké články, děláme to na úkor režie pracoviště nebo lékařské fakulty.

Na co je výzkum zaměřen?
Výzkum je zaměřen na cystoidní makulární jev u diabetiků. Onemocnění ošetřujeme laserem a chorobu tím zastavíme. Člověk ale nemusí získat původní zrakovou ostrost, neboť v oblasti žluté skvrny se vytváří cysta. V poslední době se zdá, že problém je řešitelný podobně jako u makulární degenerace - pomocí steroidů a léků, které snižují růst cév, tzv. antiVGF. Nevýhodou je, že neznáme dobu udržitelnosti zrakové ostrosti a hledáme účinnější metody.

Dále jsme zaměřeni na hodnocení léčby zeleného zákalu. Jsme totiž závislí na neobjektivních a nepřímých metodách. Dokážeme změřit tlak, podívat se na oční pozadí a s některými přístroji změřit i tloušťku nervových vláken. Ale otázkou je, jak vytvořit ucelenou normu, protože každý člověk má jiný zrakový nerv. Navíc - jak pacienta ohlídat v čase? U 50letého pacienta je zapotřebí udržet stejné stádium onemocnění třeba do 70 let. Přitom stáří je proces, který ovlivňuje celkové zdraví člověka. Znamená to vyhledat určité metody s maximální efektivitou a zakomponovat do nich postupující věk.

Dokážete porovnat českou oftalmologii s Evropou? Jak si vede Česká republika?
Pravidelně se zúčastňuji evropských kongresů a mohu říci, že naše úroveň je srovnatelná s evropskou špičkou. Podle statistik měla Česká republika nejvíce operací šedého zákalu na počet obyvatel. Oproti vyspělým státům kulháme v oblasti finančního ohodnocení a v kalkulaci. Operace šedého zákalu stojí 10 000 korun, některá privátní centra ji nabízejí za 8 500 korun. Přitom materiál vyjde zhruba na 5 000 korun a započítat se musí práce chirurga, sestřičky, provoz přístroje, sálu apod. Myslím, že ceny jsou silně podhodnocené. Naše oční lékařství poskytuje služby na nejvyšší úrovni, ale finanční návratnost je na minimální.

Přijíždějí k vám pacienti ze zahraničí, protože je pro ně zákrok v ČR výhodnější?
Největší záběr mají pravděpodobně privátní kliniky v Praze. Státní pracoviště trpí reklamní tmou. Služby se aktivně nenabízejí a pacienti je nevyhledávají. V tom je základní problém. Měli jsme třeba pacienta z Velké Británie, ale přijel na základě osobních kontaktů, ne že by si nás vyhledal. Nečinnost státních zařízení je velkou chybou, investice do reklamy by se určitě vrátila.

Co nás v oblasti oftalmologie čeká?
Domnívám se, že oftalmologii čeká zeštíhlení. Poskytování některých služeb očními lékaři je zbytečně drahá záležitost. Myslím tím například refrakci, vyšetření zraku, zjištění normálního očního nálezu atd. Přesně tyto oblasti by měli zvládnout optometristé. V tu chvíli se budou moci oftalmologové soustředit na chirurgii, patologii a možná i na ten výzkum.

Takže základní služby očního lékařství by měly přejít do rukou optometristů?
Ano, s postupnou generační výměnou se základní služby stanou doménou optometristů. Samozřejmě předpokládám, že každý optometrista bude mít za zády šikovného oftalmologa, neboť navzájem se bez sebe neobejdou.

 

Autor:  Aleš Sirný  

    [ Katalog firem ]

TaS OPTIK spol. s.r.o.

Široký sortiment brýlí dioptrických, slunečních i sportovních.

Ineko-optika, v.o.s.
Velkoobchodní prodej světových značek kvalitních brýlových obrub ...

Remi Optic, spol. s r.o.

Široký sortiment brýlových obrub včetně dětských.

Martin Lamberský - optik optometrista

Široký sortiment brýlových obrub a čoček pro všechny věkové skupiny. Měření ...

Chrtek Optik, s.r.o.

Brýlové obruby, sluneční brýle, sportovní brýle Adidas, Oakley, Uvex ...

Oční optika Medek

Kompletní služby oční optiky. Prodej brýlových obrub dámských, pánských i ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0439 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.