4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Centrování brýlových čoček – 3. část

9. 1. 2012

V minulé kapitole jsme se zabývali zásadami měření a značení čoček na fokometru. Čočky musí být před měřením naprosto čisté. U okulárového typu se tak zajistí co nejvyšší potřebný kontrast světelné testové značky a u automatického typu přesnost naměřených hodnot.

Úhel inklinace obruby α – tj. úhel mezi černou a žlutou vodorovnou čárou; osu stranice představuje žlutá vodorovná čára, rovinu očnice tvoří černá svislá čára, rovinu kolmou k ose stranice představuje žlutá svislá čára

Originální velikost  Úhel inklinace obruby α – tj. úhel mezi černou a žlutou vodorovnou čárou; osu stranice představuje žlutá vodorovná čára, rovinu očnice tvoří černá svislá čára, rovinu kolmou k ose stranice představuje žlutá svislá čára

Zdroj:  archiv autora

 

 

Znečištěná čočka nebo i starší čočka s popraskanou antireflexní vrstvou může způsobit u automatického fokometru naprosto chaotické výsledky měření. Jediným spolehlivým způsobem jak získat správné hodnoty lámavosti čoček, například při výměně starých povrchově poškozených čoček v brýlích, je pak změření na klasickém okulárovém fokometru.

 

Po přesném změření a označení čoček následuje jejich tvarový zábrus. Nejdříve musíme načíst tvary zabroušených čoček podle vybraných obrub. Po uložení do paměti počítače v automatu se tvar čoček zobrazí na displeji a čočky pak přesně nacentrujeme podle naměřené polohy středů zornic v obrubě tak, aby na ně mohl být spolehlivě upevněn upínací segment, pomocí kterého jsou pak pevně fixovány během tvarového zábrusu.

 

Centrovací údaje

Pro správnou korekční polohu čočky před okem uživatele jsou mimo její vzdálenosti od vrcholu rohovky rozhodující tyto dva údaje:

• vodorovná poloha optického středu čočky (vztažného bodu) v očnici obruby, nejčastěji označovaná PD,

• svislá poloha (výška) – zjištěná buď podle metody „na střed otáčení oka“, nebo „na přirozený přímý pohled“.

 

Tyto centrovací údaje se také nastavují na centrovacím zařízení zábrusového automatu, na jehož displeji se zobrazuje nasnímaný tvar zabroušené čočky. Podle zadaných údajů pro vodorovnou a svislou polohu středu zornice oka se zobrazí na displeji centrovací bod – nejčastěji označený křížkem.

 

Svislá poloha středů zornic u brýlí do dálky

Dvě varianty svislé polohy optických středů (vztažných bodů) čoček v obrubě a jejich důsledky pro uživatele při korekci do dálky:

 

1) přímo před střed zornice, při přirozeném držení těla a hlavy:

• nevzniká nežádoucí klínový účinek svislého směru,

• pokud je čočka odkloněna od svislé roviny (pohled z profilu), vzniká nežádoucí astigmatismus šikmých paprsků, který způsobuje snížení zrakové ostrosti uživatele, zvláště u asférických a atorických čoček.

 

2) na střed zornice při nastavení kolmého pohledu vodorovně přes čočku v brýlích zakloněním hlavy uživatele s nasazenou obrubou (centrace „na střed otáčení oka“):

• vzniká klínový účinek svislého směru (po vrácení hlavy do přirozené polohy, protože optický střed se dostává pod zornici),

• nevzniká díky designu čoček (zvláště asférických a atorických) astigmatismus šikmých paprsků, protože optická osa čočky prochází středem otáčení oka.

 

Svislý úhel sklonu čoček v brýlích

 

Na svislou polohu optického středu při centrování „na střed otáčení oka“ má vliv svislý úhel sklonu čoček (očnic) v nasazené obrubě při pohledu na uživatele brýlí z profilu, často označovaný ve formulářích pro objednání individuálních korekčních čoček jako inklinace. Je to úhel, který svírá rovina očnice se svislou rovinou při normálním, přirozeném držení těla a hlavy stojícího klienta. Inklinace je však i čistě technický údaj o konstrukci obruby. Udává úhel, o který je rovina očnice konstrukčně odkloněna od pravoúhlé polohy vůči ose stranice.

 

Dá se také změřit jako úhel, o který je osa stranice odkloněna od kolmice vztyčené vůči rovině očnice. Různé obruby mohou mít i různé konstrukční inklinační úhly. Úhel inklinace obruby má samozřejmě vliv na úhel sklonu čoček v nasazených brýlích, ale neznamená to, že u dvou rozdílných uživatelů brýlí (např. muž a žena) naměříme se stejnou obrubou stejný úhel sklonu čoček (očnic). Konstrukčně stejná obruba může mít po nasazení různým uživatelům i různý sklon očnic vlivem jejich anatomické stavby hlavy (tvar a poloha nosního kořene, výška uší) a přirozeného držení těla a hlavy. Úhel sklonu očnice se měří při pohledu ze strany na obličej s obrubou. Inklinační úhel samotné obruby se měří podobně.

 

Tento úhel by se měl podle typu korekčních čoček také upravovat, pokud to dovolí konstrukce obruby. Když se však jedná o obrubu např. se širokými nebo dvojitými stranicemi, je technicky nemožné danou inklinaci změnit. Pak nezbývá než vybrat budoucímu uživateli jinou obrubu s vyhovujícím úhlem inklinace, případně obrubu, u níž lze inklinaci upravit. Tento problém musíme řešit hlavně u anizometropické korekce kvůli nežádoucímu rozdílnému klínovému účinku ve svislém směru při centraci „na střed otáčení oka“.

 

Podrobnější informace najdete v časopise Česká oční optika, srpen 2011.

 

Pokračování příště.

 

Autor:  Ladislav Najman  

    [ Katalog firem ]

Optika v Pařížské

Široký výběr dioptrických i slunečních brýlí a brýlí pro děti. Aplikace ...

Oční optika Tkáčová Eva

Brýlové obruby všech cenových relací. Kolekce značek Aigner, Bruno Banani ...

OPTIK VISUEL

Široký výběr brýlí. Bezplatné vyšetření očním lékařem. Sluneční a sportovní ...

Oční optika Bucková - Hamanová

Optický sortiment světových značek - brýle dioptrické a sluneční, pouzdra na ...

Optika Look, s.r.o.

Široký sortiment brýlových obrub a slunečních brýlí. Aplikace kontaktních ...

RNDr. Bc. Renata Giacintová

Odborné měření zraku, dioptrická skla s úpravou pro práci na PC ...

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0509 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.