4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Brýle s vůní dřeva

10. 8. 2020

Od dřevěných hudebních nástrojů až k dřevěným obrubám. Tak lze charakterizovat cestu dvojice Sebastian Wittmann a Linus Frank, která s pomocí crowdfundingového financování založila značku freisicht. Měli jasnou vizi, chtěli posunout technologii výroby dřevěných obrub na vyšší úroveň. To se jim povedlo a za svou kolekci obdrželi v září roku 2019 prestižní ocenění Silmo d'Or v Paříži.

foto: freisicht GmbH

Originální velikost  foto: freisicht GmbH

 

Mladá firma, sídlící ve Freisingu severně od Mnichova, má velký potenciál. V době, kdy se plasty plíživě vtírají do skupiny ostře sledovaných materiálů, zvolili pro své obruby přírodní materiál – dřevo. „Používáme regionální druhy dřeva, například javor a ořešák,“ vysvětlil výkonný ředitel Sebastian Wittmann pro časopis Česká oční optika.

Se svými dřevěnými obrubami jste získali ocenění na veletrhu Silmo a rovněž jste se prosadili v designérské soutěži European Product Design Award. Co pro Vás tato ocenění znamenají?

Mají pro nás obrovskou váhu. Prakticky to pro nás byly jedny z nejdůležitějších událostí posledních let. Ocenění od poroty, složené ze zkušených expertů, má pro nás velký význam i z toho důvodu, že obor optiky se neustále vyvíjí, přičemž výrobci dřevěných brýlí toho mnoho naslibovali, ale nic moc se nestalo. Proto ocenění Silmo d'Or v kategorii Technologická inovace obrub jen potvrzuje naši konkurenceschopnost v oblasti dřevěných obrub.

Dřevěné obruby nejsou na trhu žádnou novinkou. V čem se skrývá Vaše know-how?
Na rozdíl od jiných výrobců vycházíme z oboru výroby dřevěných hudebních nástrojů, čímž jsme k problematice přistoupili odlišným způsobem. Využili jsme řadu tradičních dřevařských postupů a zároveň jsme do nich integrovali na mikroúrovni moderní technologie. To dodalo dřevu určité vlastnosti, potřebné k výrobě brýlí.

O jaké postupy se jedná?
Rozemeleme masiv dřeva a pak optimalizujeme jeho vlastnosti několika procesy. Rádi tento způsob přirovnáváme k Thonetovým židlím (Thonet byl průkopník světového designu nábytku, jenž využíval proces ohýbání dřeva, pozn. red.). Dřevo ohneme pomocí páry a vysokých teplot, ale systém už jsme zdokonalili natolik, že nám v současnosti stačí jen vysoké teploty.

Jaké dřevo používáte?
Používáme regionální druhy dřeva, například javor a ořešák. Pro naši produkci potřebujeme jen to nekvalitnější dřevo. Lokální dodavatele máme kolem sebe a materiály tak dostaneme vždy, když jsou potřeba. Není nutné vyrábět umělé materiály a náhražky.

Jak pevné jsou obruby v porovnání s klasickými materiály z plastů nebo kovů?
Naším cílem bylo vytvořit skutečnou alternativu k plastovým obrubám. Nikoliv jen další kopii předchozích dřevěných obrub, které svůj tvar získávají díky tloušťce materiálu nebo flexibilitě pantů. Chtěli jsme vylepšit dřevo jako takové a zvolit odlišný přístup.

Jak dlouho trvalo, než jste se od první myšlenky dostali k finálnímu produktu?
O dřevěných brýlích jsme uvažovali už při studiu na univerzitě někdy před pěti lety. Šlo o dlouhou a náročnou cestu, protože jsme byli neustále konfrontováni s realitou a také vlastnostmi dřeva. Zároveň jsme dlouhým výzkumem a spoluprací s optiky analyzovali všechny nevýhody dřevěných brýlí od jiných výrobců, abychom tyto neduhy napravili. Mohu s radostí konstatovat, že se nám to povedlo.

Dřevo je v podstatě starobylý materiál, využívaný už od pravěku. Vaše kolekce Avantgarde má podle mě prvky vintage i moderního designu. Jak obtížné je vnést prvky moderny do tohoto, řekněme, historického materiálu?

Ano, dřevo je historický materiál, patrně nejstarší v dějinách lidstva. Nicméně není staromódní, protože jej lze aplikovat i v současné době do aktuálních trendů a umění. Díky technologiím jsme schopni dát dřevu charakter moderního materiálu a zároveň mu ponechat tradiční půvab.

V nabídce máte v současnosti dvanáct obrub. Plánujete jejich rozšíření?
Určitě. Máme řadu nápadu a rádi bychom je realizovali. Hrajeme si s tvary, detaily, barvami a nová kolekce na sebe nenechá dlouho čekat. Jsme motivovaní a Silmo d'Or nám dalo vítr do plachet.
 

 
    [ Katalog firem ]

Nippert Oční optika

Brýlové obruby všech cenových kategorií vč. dětských obrub. Brýlové čočky ...

SPEKTRA výrobní družstvo nevidomých
Výrobce pomůcek pro kompenzaci zrakových vad. Elektronické lupy pro zrakově ...

Oční optika ŠMOTEK

Prodej brýlových obrub a čoček a doplňků k brýlím.

GrandOptical, OC Futurum Brno

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

Opti Lens, s.r.o.

Oční optika, maloobchod, prodej: brýle, kontaktní čočky, doplňky. Odborné ...

Oční optika Miroslava Ečerová

Široká nabídka brýlových obrub značek Italoptic, Sover, Luxotica, Emporio ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.114 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.