4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Brýle s vůní dřeva

10. 8. 2020

Od dřevěných hudebních nástrojů až k dřevěným obrubám. Tak lze charakterizovat cestu dvojice Sebastian Wittmann a Linus Frank, která s pomocí crowdfundingového financování založila značku freisicht. Měli jasnou vizi, chtěli posunout technologii výroby dřevěných obrub na vyšší úroveň. To se jim povedlo a za svou kolekci obdrželi v září roku 2019 prestižní ocenění Silmo d'Or v Paříži.

foto: freisicht GmbH

Originální velikost  foto: freisicht GmbH

 

Mladá firma, sídlící ve Freisingu severně od Mnichova, má velký potenciál. V době, kdy se plasty plíživě vtírají do skupiny ostře sledovaných materiálů, zvolili pro své obruby přírodní materiál – dřevo. „Používáme regionální druhy dřeva, například javor a ořešák,“ vysvětlil výkonný ředitel Sebastian Wittmann pro časopis Česká oční optika.

Se svými dřevěnými obrubami jste získali ocenění na veletrhu Silmo a rovněž jste se prosadili v designérské soutěži European Product Design Award. Co pro Vás tato ocenění znamenají?

Mají pro nás obrovskou váhu. Prakticky to pro nás byly jedny z nejdůležitějších událostí posledních let. Ocenění od poroty, složené ze zkušených expertů, má pro nás velký význam i z toho důvodu, že obor optiky se neustále vyvíjí, přičemž výrobci dřevěných brýlí toho mnoho naslibovali, ale nic moc se nestalo. Proto ocenění Silmo d'Or v kategorii Technologická inovace obrub jen potvrzuje naši konkurenceschopnost v oblasti dřevěných obrub.

Dřevěné obruby nejsou na trhu žádnou novinkou. V čem se skrývá Vaše know-how?
Na rozdíl od jiných výrobců vycházíme z oboru výroby dřevěných hudebních nástrojů, čímž jsme k problematice přistoupili odlišným způsobem. Využili jsme řadu tradičních dřevařských postupů a zároveň jsme do nich integrovali na mikroúrovni moderní technologie. To dodalo dřevu určité vlastnosti, potřebné k výrobě brýlí.

O jaké postupy se jedná?
Rozemeleme masiv dřeva a pak optimalizujeme jeho vlastnosti několika procesy. Rádi tento způsob přirovnáváme k Thonetovým židlím (Thonet byl průkopník světového designu nábytku, jenž využíval proces ohýbání dřeva, pozn. red.). Dřevo ohneme pomocí páry a vysokých teplot, ale systém už jsme zdokonalili natolik, že nám v současnosti stačí jen vysoké teploty.

Jaké dřevo používáte?
Používáme regionální druhy dřeva, například javor a ořešák. Pro naši produkci potřebujeme jen to nekvalitnější dřevo. Lokální dodavatele máme kolem sebe a materiály tak dostaneme vždy, když jsou potřeba. Není nutné vyrábět umělé materiály a náhražky.

Jak pevné jsou obruby v porovnání s klasickými materiály z plastů nebo kovů?
Naším cílem bylo vytvořit skutečnou alternativu k plastovým obrubám. Nikoliv jen další kopii předchozích dřevěných obrub, které svůj tvar získávají díky tloušťce materiálu nebo flexibilitě pantů. Chtěli jsme vylepšit dřevo jako takové a zvolit odlišný přístup.

Jak dlouho trvalo, než jste se od první myšlenky dostali k finálnímu produktu?
O dřevěných brýlích jsme uvažovali už při studiu na univerzitě někdy před pěti lety. Šlo o dlouhou a náročnou cestu, protože jsme byli neustále konfrontováni s realitou a také vlastnostmi dřeva. Zároveň jsme dlouhým výzkumem a spoluprací s optiky analyzovali všechny nevýhody dřevěných brýlí od jiných výrobců, abychom tyto neduhy napravili. Mohu s radostí konstatovat, že se nám to povedlo.

Dřevo je v podstatě starobylý materiál, využívaný už od pravěku. Vaše kolekce Avantgarde má podle mě prvky vintage i moderního designu. Jak obtížné je vnést prvky moderny do tohoto, řekněme, historického materiálu?

Ano, dřevo je historický materiál, patrně nejstarší v dějinách lidstva. Nicméně není staromódní, protože jej lze aplikovat i v současné době do aktuálních trendů a umění. Díky technologiím jsme schopni dát dřevu charakter moderního materiálu a zároveň mu ponechat tradiční půvab.

V nabídce máte v současnosti dvanáct obrub. Plánujete jejich rozšíření?
Určitě. Máme řadu nápadu a rádi bychom je realizovali. Hrajeme si s tvary, detaily, barvami a nová kolekce na sebe nenechá dlouho čekat. Jsme motivovaní a Silmo d'Or nám dalo vítr do plachet.
 

 
    [ Katalog firem ]

Oční optika MUDr. Edita Holubová

Brýlové obruby v různých cenových relacích, brýlové čočky skleněné i ...

OPTIK - Ladislav Horčic

Prodej brýlových obrub dámských, pánských i dětských, slunečních brýlí ...

WEKOS - optik, s.r.o.

Dovoz a prodej optického zboží. Zastoupení německých výrobců Wagner + Kühner ...

Optik Jamnický

Brýlové obruby, dioptrická skla, doplňky - pouzdra, čistící prostředky ...

Alja Optik Jana Jirásková

Prodej kvalitních brýlových obrub. Autorizovaný prodejce brýlových čoček ...

Oční optika ANINA

Pestrá nabídka brýlových obrub a čoček různých značek a typů - brýle dětské ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Ellen Haeserová
Nicotnost pomine, kvalita ...
Ellen Haeserová přijela na letošní veletrh OPTA s přednáškou, v níž popisovala nejen brýlové obruby ...

Vygenerováno za 0.1169 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.