4oci.cz
Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Bioinspirace vede k převratným výrobkům

3. 12. 2015

Inovace některých výrobků bývá zpravidla neobvyklou cestou, během které se člověk učí a zdokonaluje své vědomosti. Znáte směr ke svému cíli, musíte mít odkud začít a chuť dojít až do konce. Jediné, co neznáte, jsou jednotlivé kroky. Bylo by jistě užitečné mít přesný plán, ale tak to na světě bohužel nefunguje. Také možné odpovědi, které hledáme, jsou často okolo nás, jen musíme vědět, jak a kde pátrat.

Křídla některých motýlů dokážou při využití ohybu světla vykreslit zářivé barvy.

Originální velikost  Křídla některých motýlů dokážou při využití ohybu světla vykreslit zářivé barvy.

Foto: archiv autora

 

Tímto stylem myšlení se v podstatě zabývají vědci v oboru bioinspirace – vědní disciplíny, která studuje a učí se z nejlepších nápadů vyskytujících se v přírodě a jejímž cílem je vytvořit převratné výrobky a technologie.

V zájmu vývoje a výzkumu se pro naši bioinspiraci obracíme přímo ke zdroji, tedy až k samotnému oku. Co se můžeme od oka naučit? Zjistilo se už, že hyaluronan je vynikající složka pro hydrataci a zvlhčení. Další inspirace se odborníci z oblasti péče o zrak snaží získat z vlastností povrchu živého lidského oka. Schopnost vytvořit kontaktní čočku, která napodobuje vlastnosti a funkce přirozeného povrchu oka, slzného filmu a rohovky, prošla řadou neuvěřitelně složitých procesů. Využití dnešních technologií a možností počítačových modelů pak přineslo výhody pro nositele kontaktních čoček.

Výrobky inspirované biologií jsou všude okolo nás. K nejznámějším bezesporu patří suchý zip, založený na drobných háčcích, které dovolují určitým druhům semen volně cestovat na povrchu těl živočichů. Bioinspirace se nezaměřuje jen na výrobky, ale také na nové výrobní způsoby. Například k tomu, abychom obarvili nějaký předmět, použijeme určitý druh barvy nebo nátěru. V přírodě však mohou být barvy tvořeny pomocí struktur, které využívají určitým způsobem ohyb světla. Křídla některých motýlů tak díky této vlastnosti dokážou vykreslit zářivé barvy, což již nyní umíme také. Další oblíbenou inspirací je kůže žraloka, která se stala předlohou pro materiál na výrobu plavek s nižším odporem vody a plavci tak mohou plavat rychleji.

Příroda včetně lidského těla je výsledkem milionů let neustálých biologických změn, které odložily neefektivní a zbytečné znaky stranou a podporovaly vývoj znaků důležitých. V přírodě existuje mnoho druhů a systémů, které můžeme napodobit, jako uchovávání energie, zachování pořádku a pohybu. Avšak předtím, než lze tyto procesy poznat a správně je využít, musíme jim porozumět. To se snadno řekne, ale těžko udělá, protože samotná příroda pracuje na úrovních mikro- a nanostruktur. Pokud se nám podaří něco z toho rozluštit, nastává vzrušující úkol dokázat to napodobit. Rozsah možností, které nám mohou výrobky inspirované přírodou nabídnout, je omezen pouze naším pochopením toho, jak příroda funguje. Přičemž oko nabízí ještě mnoho neuvěřitelných příležitostí.

Volně zpracoval Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.

Celý článek najdete v časopise Česká oční optika č. 02/2015.

 

 

 

Autor:  Pavel Beneš  

    [ Katalog firem ]

Oční optika Hrnčiříková Marie

Oční optika - brýle dioptrické, sluneční.

OPTIK ŽILKA

Brýlové kolekce LAFONT, KIO YAMATO, O & X, ALAIN MIKLI, MYKITA, ORGREEN ...

Adam OPTIMART s.r.o.
Velkoobchod optickým zbožím. Brýlové obruby CAZAL, Clic, Jhane Barnes ...

GrandOptical, NC Královo Pole

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

Oční optika Cihlářová

Nabízíme sortiment dioptrických a slunečních brýlí, kontaktních čoček ...

Ambra Plus, s.r.o.

Módní i klasické brýlové obruby a dioptrická skla osvědčených firem a ...

Ilustrační obrázek
Je čas na změnu, průmyslová ...
V představách slavných spisovatelů science fiction z minulého století mělo lidstvo po roce 2000 ...
Jan Sucharda
Jan Sucharda: nestor oční ...
Do bytu v činžovním domě v pražském Břevnově mě od hlavního vchodu vede kolem prášících dělníků Alice ...
Jitka Klíčníková
Prim hraje nerozbitnost
V samém centru Brna má ve dvou místnostech dílnu a kancelář Jitka Klíčníková, která vyrábí oční ...

Vygenerováno za 0.122 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2021 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.