4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Barevné kontaktní čočky

1. 9. 2004

Existuje jen málo lidí, kteří ani jednou nezmění svůj vzhled, i když se jim naskytne příležitost. Ačkoliv se jeden z nejnápadnějších znaků – barva očí – dá lehce změnit, využívá tuto možnost ještě podivuhodně málo lidí. Barevné kontaktní čočky nabízejí možnost zintenzivnit nebo plně změnit přirozenou barvu očí – nezávisle na potřebě korekce ametropie.

 

 

V současnosti nosí v Německu barevné kontaktní čočky méně než 1 % všech dospělých nad 16 let. Také v dalších evropských státech není počet nositelů barevných kontaktních čoček tak vysoký, jak by se dalo očekávat. V Itálii a ve Velké Británii však nosí barevné kontaktní čočky více lidí než v Německu. V USA je nosí 8 % všech ametropů, u kterých je korekce vidění měkkými kontaktními čočkami úspěšná.

 

Od příchodu měkkých kontaktních čoček na trh v 70. letech bylo dosaženo velkého pokroku v metodách jejich výroby. Totéž platí i o vývoji měkkých barevných kontaktních čoček, které byly komerčně k dostání poprvé v 80. letech. Dnešní barevné kontaktní čočky jsou oproti dřívějším generacím podstatně vylepšeny a k dispozici je mnohem větší výběr. V Německu je k dostání asi 14 rozdílných typů. Proč však činil obrat z prodeje těchto kontaktních čoček pouhá 4,2 %, porovnáme-li to s celkovým prodejem?

 

Existují domněnky, že podstatným faktorem pro následný pokles v této oblasti způsobila možná kritika aplikátorů kontaktních čoček, kteří barevné čočky odmítají. Mínění specialistů je takové, že komfort nošení u těchto měkkých typů kontaktních čoček není uspokojivý. Kromě toho vidí aplikaci těchto čoček bez optického účinku (plan čočky) jako neprofesionální a dokonce jako neetickou. Aplikátorům kontaktních čoček chybí snad i motivace doporučovat barevné kontaktní čočky, především pak ty kosmetické planární.

 

Povědomí o produktech a zájem o ně

Výzkum, který byl nedávno proveden v Evropě, ukázal, že aplikátoři kontaktních čoček možná promeškají důležitou příležitost, pokud nebudou barevné kontaktní čočky nabízet. Spotřebitelé jsou totiž o nich velmi dobře informováni, a tím je i zájem o jejich vyzkoušení vyšší. Téměř 72 % spotřebitelů ví, že barevné kontaktní čočky existují, přičemž toto procentuální zastoupení se týká v 80 % věkové skupiny od 16 do 44 let.

 

Nejlépe jsou o barevných kontaktních čočkách informováni ti, kteří již kontaktní čočky nosí, a to jednotlivci a příslušníci sociální třídy „ABC 1“ (vedoucí zaměstnanci, svobodná povolání, obchodní zaměstnanci). Méně informováni jsou nositelé brýlí, přesto 2/3 z nich o existenci barevných kontaktních čoček ví. Každý pátý dotázaný dospělý přemýšlí o tom, že by barevné čočky jednou vyzkoušel. Tito spotřebitelé se však objevují pouze ve věkové skupině od 16 do 24 let. Téměř polovina všech žen z této věkové skupiny (48 %) a překvapivě přibližně stejné procento mužů (46 %) by rádi vyzkoušeli barevné kontaktní čočky, které změní jejich přirozenou barvu očí. Potenciální nositele barevných kontaktních čoček tedy představuje asi 5 milionů Němců ve věku od 16 do 24 let.

 

O možnost vyzkoušet si barevné kontaktní čočky by nejvíce stáli dlouhodobí nositelé čoček a také ti, kteří žádnou korekci vidění nepotřebují. Nejdůležitějšími důvody tohoto zájmu jsou přání vypadat jinak nebo se zviditelnit (37 %), udělat si radost (21 %) a lépe vypadat (17 %).

 

Výzkum má také ukázat, na čem záleží, aby spotřebitel kontaktní čočky vyzkoušel. Každý pátý dospělý je se svou barvou očí spokojen. Zákazníci tedy potřebují ještě více informací, pokud uvažují o změně barvy svých očí. Někteří váhají, zda si barevné kontaktní čočky vůbec pořídit (13 %), jiní přemýšlejí o tom, zda jsou tyto kontaktní čočky pro jejich oči vhodné (8 %) nebo zda jejich aplikace není obtížná (8 %).

Stejně jako u všech kontaktních čoček je i u těch barevných jedním ze základních požadavků udělat z nositelů, kteří čočky jen zkoušejí, nositele trvalé. Tržní výzkumy dokládají, že přerušení nošení je častější u barevných kontaktních čoček než u jiných typů čoček. Tyto výsledky zkoumání mohou být ovlivněny kvalitou dřívějších generací barevných kontaktních čoček, u nichž byl zanedbán komfort nošení. Nedostatečný komfort je totiž hlavním důvodem pro ukončení jejich nošení.

 

Pro aplikátory kontaktních čoček tak vzniká velká šance tuto část trhu vybudovat a přitom upozornit stávající nositele kontaktních čoček, nositele brýlí i ty, kteří žádnou korekci nepotřebují, na existenci barevných kontaktních čoček; a přitom oslovit i ty, kteří si jednou budou chtít zkusit změnit svou barvu očí.

 

V následujících odstavcích jsou popsány různé možnosti dnešních barevných kontaktních čoček a právní, etické, ekonomické a klinické aspekty spojené s tímto typem kontaktních čoček.

 

Účel použití

 

Možnost barvení kontaktních čoček je známa už od začátku vývoje kontaktních čoček. Již v roce 1888 objevil Fick možné protetické výhody duhovkových náhrad a černých pupil. Dnes nabízejí barevné kontaktní čočky vedle kosmetického či módního využití také řadu jiných druhů použití.

 

Protetické a terapeutické barevné kontaktní čočky by měly samozřejmě pomoci anomálnímu oku nebo stávající poruchu či onemocnění očí léčit. Indikací pro použití protetické barevné kontaktní čočky jsou traumata, zjizvení a kongenitální anomálie. Indikací pro terapeutické barevné kontaktní čočky je redukce fotofobie u aniridie a odstranění diplopie.

 

Mnoho měkkých kontaktních čoček a tvarově stálých kontaktních čoček můžeme lehce tónovat, abychom zlepšili rozpoznávání a nositeli kontaktních čoček tak usnadnili manipulaci. Pro nositele kontaktních čoček s poruchami barvocitu byly vyvinuty speciální barevné čočky. Také známé Fun-čočky nebo Crazy čočky s motivy kočičích očí, praporů, hvězd, srdcí apod. jsou prodávány jako módní doplňky a pro divadelní použití.

 

Proti nebezpečí intenzivního působení škodlivých slunečních paprsků má dnes mnoho kontaktních čoček profylaktické tónování s integrovanou UV ochranou. Ochrana před ultrafialovými paprsky je doporučována všem nositelům kontaktních čoček, obzvláště těm, kteří jsou ve volném čase nebo v zaměstnání vystavováni vysokému UV záření. Jsou-li kontaktní čočky s integrovanou UV ochranou kombinovány se slunečními brýlemi, je zaručena maximální UV ochrana. Všichni kontaktologové by proto měli doporučovat kontaktní čočky s integrovanou UV ochranou.

 

Podrobnější informace najdete v časopisu Česká oční optika září 2004.

 

Autor:  Renata Jančová  Petr Šmotek  Pavel Pláněk  

    [ Katalog firem ]

Fokus Optik, a.s., Tábor

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

Oční optika Hana Havlová

Nabízíme brýle sluneční, dioptrické, kontaktní čočky, brýlové skla, obruby ...

Optika Čermáková

Prodej a opravy brýlových obrub, korekčních čoček a slunečních brýlí.

Oční optika J. Davídková

Provoz oční optiky.

Centrooptik s.r.o.

Nabízíme prodej brýlí a doplňků.

Oční optik Hana Patočková

Prodej brýlí, čoček, brýlových pouzder a čisticích prostředků.

Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0422 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.