4oci.cz
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Po euforii přichází vystřízlivění

26. 4. 2016

Euforie z 3D tisku, kterou v posledních letech přiživovaly populistické články v médiích, postupně utichla. Zájem o tuto technologii se přesunul do odborných sfér, které už podle Jana Homoly, vydavatele a šéfredaktora časopisu 3D tisk, není tak sexy. „Je potřeba si uvědomit důvod, proč 3D tisk vůbec vznikl. Jeho základním smyslem je aditivní výroba a Rapid Prototyping.“

Jednoduché brýlové obruby z plastu ABS dnes dokáže vyrobit i poučený laik na 3D tiskárně za deset tisíc korun.

Originální velikost  Jednoduché brýlové obruby z plastu ABS dnes dokáže vyrobit i poučený laik na 3D tiskárně za deset tisíc korun.

Foto: Jan Homola

 

Ačkoliv lze pomocí 3D tiskáren vytvořit řadu úchvatných výrobků i uměleckých skulptur, cílem této technologie bylo usnadnit proces mezi vývojem a sériovou výrobou. „Když něco vyvíjíte, je zapotřebí udělat několik prototypů. Abyste mohli vyrobit jeden díl materiálu, potřebujete mít formu – a ta stojí velké peníze. Jenže zjistíte, že díl nesedí a musíte vyrobit další formu. Když máte 3D tiskárnu, výrobu formy obejdete a tisknete si díly, dokud nenavrhnete ten správný kus. V tom spočívá celá podstata 3D tisku a Rapid Prototypingu,“ vysvětlil Jan Homola.

Technologie 3D tisku je známá již 25 let, ale širokého uplatnění se dočkala až v posledních letech po skončení patentové ochrany. Kvůli tomu se 3D tisk nachází teprve na začátku vývoje. „Pokud tuto technologii přirovnám k osobním počítačům, jsme někde na přelomu 80. až 90. let,“ objasnil Homola.

Jaké jsou aktuální trendy v 3D tisku?

Aktuálním trendem je to, že 3D tisk vystřízlivěl, ještě než se pořádně rozjel. Před dvěma lety bylo kolem něj obrovské pozdvižení a já pořád říkal, že je to špatně. Věděl jsem, že neumí věci, jaké se o něm tvrdí. Jenže novináře to nezajímalo. Ve skutečnosti jde o velmi pozoruhodnou techniku, ale profesionály fascinuje to, co veřejnost vůbec nezajímá.

Takže nastalo kruté vystřízlivění…

Je to trochu smutné, ale 3D tisk se projevil jako jakási bublina, která splaskla. Nutno podotknout, že mluvím o bublině nadšení, technologie 3D tisku je pořád velmi fascinující. V podstatě si spousta lidí uvědomila, že 3D tisk není tak sexy, jak si všichni mysleli. Čtvrtá průmyslová revoluce se opravdu konat nebude. 3D tisk je pochopitelně užitečný, jenže to je třeba i pětiosé obrábění, a koho to zajímá?

A co proklamované domácí 3D tiskárny?

Domácí 3D tisk, a to se na mě zlobí spousta redaktorů, se trendem nestane. Člověk musí mít i technické vzdělání, aby si konkrétní věc dokázal nejprve vytvořit na počítači a potom vytisknout. Každopádně si myslím, že se v nadcházejících letech dočkáme 3D tiskáren v kopírovacích centrech.

V čem můžeme podle Vás hledat základní chybu v nadšení z 3D tisku?

U 3D tisku byla přeskočena jedna zásadní věc, o které nikdo nemluví. Jde právě o 3D skenování. Abyste s 3D tiskárnami mohli pracovat, musíte vědět jak. Řeknu příklad: Lidé se naučili zacházet s inkoustovými tiskárnami teprve poté, co uměli pracovat v textovém editoru. Jenže u 3D tisku byla fáze modelování přeskočena.

Jaké má 3D tisk využití v medicíně?

Velký potenciál má například kovový mikrotisk, byť se stále jedná o finančně velmi náročnou výrobu. Navíc kovový mikrotisk naráží na nejrůznější obstrukce, není jisté, zdali vám výrobek schválí pojišťovna, zdali vyhoví legislativě a podobně. Je to případ od případu. Každopádně třeba záplata na lebku může být z 3D tisku pevná, lehká a s porézním povrchem na okraji, jímž může kost snadněji prorůstat.

V jaké oblasti může 3D tisk najít praktické využití už nyní?

Pomalu se začínají využívat kloubní a kyčelní náhrady. Dlouhá léta se vyrábějí standardním frézováním a není s tím nejmenší problém, nicméně frézováním nedokážete udělat porézní povrch, který má v tomto ohledu velkou výhodu. Uvažuje se dokonce o tom, že by náhrady mohly mít dutinky s léčivou látkou, zamezující například infekcím.

Jak na 3D tisk reagují lékaři?

O 3D tisku se dnes hovoří jako o ideálním prostředku pro výrobu zubních náhrad. Realita je ale trochu jinde. Na prezentacích výrobků a distributorů 3D tiskáren to sice vypadá krásně, ale když mluvíte se zubním technikem, zjistíte, že mu 3D tisk nevyhovuje, protože standardním frézováním vytvoří náhradu mnohem rychleji a levněji. Nemluvě o použitém materiálu, který třeba 3D tisk nemusí v současnosti zvládat. Tady nás čeká ještě dlouhá cesta.

Napadá Vás ještě další využití?

Má potenciál v plánování složitých operací. Ze skenu a magnetické rezonance jste schopen vyrobit měkké i tvrdé struktury konkrétních orgánů a chirurgové si mohou celý proces operace natrénovat.

Zaměřme se na oční optiku. Co třeba oční náhrady z 3D tiskáren?

Technicky to samozřejmě lze provést, ale nevím o tom, že by se oční náhrady běžně tiskly a aplikovaly. Důležité je položit si otázku, proč je tisknout? Když jdou oční náhrady vyrobit původním postupem za stejné nebo menší peníze, čili když existují ověřené metody, musíme zjistit, proč by se vůbec měly tisknout. Cílem 3D tisku není všechno nahrazovat, on pouze doplňuje to, co už známe. Nenahrazuje původní výrobu, pokud to není nutné.

Předpokládám tedy, že podobná situace je i u kontaktních čoček…

I zde existují projekty kontaktních čoček z 3D tisku, ale znovu je nutné si položit otázku proč. Výhoda 3D tisku by mohla vyplynout z návazných aplikací – třeba by mohl usnadnit výrobu inteligentní kontaktní čočky nebo oka. Existuje italský projekt EYE (Enhance Your Eye), v němž si jeho autoři dali za cíl do roku 2027 tisknout inteligentní oči. Rádi by vytvořili umělé oko, které pacientovi voperují místo nefunkčního oka, a napojí je na nervy. Zjednodušeně řečeno půjde o bionické Google Glass, pouze s tím rozdílem, že inteligentní nebudou brýle, nýbrž samotné oko. Ačkoliv jsem vůči podobným projektům lehce skeptický, myslím, že se tady nebavíme o úplné science fiction.

V jaké oblasti optiky tedy může mít aktuálně 3D tisk uplatnění?

Ve výrobě brýlí na míru, ačkoliv jde zatím spíš o trend. Pokud vám jde o to, mít na obličeji něco mimořádného, co je vyrobené moderní technologií, jsou pro vás brýle z 3D tiskáren jako stvořené. Nutno podotknout, že já jsem od útlého věku nosil brýle a vím, že i tradiční metodou byli optici schopni vyrobit obruby na míru. Zkrátka to není o tom 3D tisku, spíš o egu člověka, jenž má potřebu mít něco navíc. V tuto chvíli nedokáže 3D tisk vyrobit brýlové obruby tak dokonale, jako to umožňují tradiční metody.

Výrobci často zmiňují fakt, že mají hypoalergenní obruby. Jak je na tom 3D tisk v tomto ohledu?

Pokud byste chtěl certifikované materiály, které mohou přijít do dlouhodobého styku s pokožkou, musíte si pořídit dražší 3D tiskárny. Takové tiskárny mohou vyrábět i pomůcky, které se používají při operacích, tudíž to určitě jde. Nicméně pokud se budeme bavit o současných brýlových obrubách z 3D tiskáren, rozhodně nemají certifikaci jako optici. Brýlové obruby z 3D tiskáren jsou zkrátka módní záležitost, snaha nositele odlišit se. Třeba i za tu cenu, že bude mít na obličeji vyrážku.

Má podle Vašeho názoru 3D tisk šanci nějakým způsobem obor oční optiky změnit?

Otázkou je, proč by vůbec měl. Tisk optice prospěje, pokud se ukáže, že je užitečný. Škála technologií je velmi široká, ale záleží spíše na odbornících s know-how, kteří mají možnost poznat 3D tisk a zjistit, zdali jim může v optice nějakým způsobem pomoci. Ať už očními náhradami, nebo při výrobě brýlových obrub. Zkrátka výrobci tiskáren to příliš neovlivní, to je úkol lidí z oboru oční optiky. 

Za rozhovor poděkoval Aleš Sirný. 

Celý rozhovor naleznete v časopise Česká oční optika č. 3/2015.

 

 

 

 

 

 

Autor:  Aleš Sirný  

    [ Katalog firem ]

Oční optik Hana Patočková

Prodej brýlí, čoček, brýlových pouzder a čisticích prostředků.

Oční optika Polák

Široká nabídka brýlí a kontaktních čoček. Luxusní brýle Daniel Swarovski ...

FOKUS v.o.s, Liberec

Kvalitní a komplexní péče o zrak. Široký výběr cenově dostupných korekčních ...

GrandOptical, FORUM Liberec

Měření zraku, široká nabídka dioptrických i slunečních brýlí, brýlových i ...

R & I optik Radek HACHLE

Speciální brýlové čočky a úpravy čoček. Sluneční brýle zahrnující ...

Younger Optics Europe s.r.o.
Brýlové čočky DriveWear - samozabarvovací polarizační čočky pro řidiče ...
Topografie OP
Individuální kontaktní čočky ...
Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se ...
eLegal se dlouhodobě zaměřuje na marketingové právo a regulaci reklamy ve zdravotnictví.
Co změnila novela zákona o ...
Od 26. května 2021 platí nová pravidla regulace reklamy pro zdravotnické prostředky, tedy produkty ...
Riziko vzniku a progrese zejména VPMD a senilní katarakty lze ovlivnit dostatečným příjmem antioxidantů a dalších látek esenciálních pro zdraví očí.
Nemoci oka související s věkem ...
S pokračujícím trendem zvyšování délky života a stárnutí populace se prevalence nemocí oka ...

Vygenerováno za 0.0556 sec
Informační portál mapující oblast oční optiky a optometrie. Posláním portálu je srozumitelnou formou oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vidění, zrak, módní trendy a konkrétní služby v oblasti oční optiky. Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.

Cookies

2024 © 4stav.cz | Provozovatel: EXPO DATA spol. s r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.